Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

P. Frankowski - Na orbicie po Brexicie
analizy

P. Frankowski - Na orbicie po Brexicie

26.10.2020
Trwające negocjacje pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a przedstawicielami Unii Europejskiej odnośnie do kształtu przyszłych relacji handlowych dotyczą szeregu kwestii, które nie są bezpośrednio związane z zagadnieniami handlu międzynarodowego. Opuszczenie struktur unijnych oznacza także dla Wielkiej Brytanii wyjście z szeregu programów technologicznych i przemysłowych, w tym z największego programu przemysłowego Unii Europejskiej, jakim jest system nawigacji satelitarnej Galileo.
więcej o P. Frankowski - Na orbicie po Brexicie
Błażej Sajduk - Wpływ pandemii COVID na dalszy rozwój i wdrażanie technologii 5G
analizy

Błażej Sajduk - Wpływ pandemii COVID na dalszy rozwój i wdrażanie technologii 5G

18.08.2020
Piąta generacja systemów komunikacji mobilnej (5G New Radio, NR, w skrócie: 5G) stanowi obszar zaciętej konkurencji nie tylko pomiędzy rozwijającymi tą technologię firmami, ale także rządami USA i Chin. Pandemia COVID-19 spowolniła proces wdrażania 5G, co ważniejsze jednak przyczyniła się pośrednio do dalszego zaostrzenia amerykańsko-chińskiej rywalizacji pogłębiając coraz wyraźniejszy podział dzielący USA (i państwa liberalno-demokratyczne) oraz Chiny. Przy czym rywalizację o 5G należy rozpatrywać jako element procesu krystalizowania się dwóch nieprzyjaznych względem siebie bloków polityczno-technologicznych.
więcej o Błażej Sajduk - Wpływ pandemii COVID na dalszy rozwój i wdrażanie technologii 5G
A. Nyzio -  Polskie służby policyjne i specjalne w obliczu pandemii
analizy

A. Nyzio - Polskie służby policyjne i specjalne w obliczu pandemii

18.08.2020
W działaniach związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa uczestniczą wszystkie ogniwa systemu bezpieczeństwa, w tym służby policyjne i specjalne. Od 13 marca, kiedy na obszarze Polski ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, system działa w nadzwyczajnym trybie, opierając się na bezprecedensowej mobilizacji sił i środków. Skala zagrożenia, jego dynamika i towarzyszące mu spory polityczne sprawiły, że służbom nie udało się uniknąć kontrowersji. Wysiłek i poświęcenie funkcjonariuszy nie powinny przysłonić uwidocznionych przez walkę z pandemią deficytów instytucjonalnych: tworzonych ad hoc procedur, słabości komunikowania społecznego i wielkiej próżni, jaką jest brak cywilnej instytucji odpowiedzialnej za ochronę ludności w sytuacjach kryzysów i zagrożeń.
więcej o A. Nyzio - Polskie służby policyjne i specjalne w obliczu pandemii