Zakład Bezpieczeństwa Narodowego jest jednostką działającą od 1 stycznia 2015 r. w ramach Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Zakład został utworzony w wyniku wydzielenia z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej grupy pracowników naukowo-dydaktycznych specjalizujących się w zagadnieniach bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, konfliktów regionalnych, studiów strategicznych oraz prawa konfliktów zbrojnych.

Zakład Bezpieczeństwa Narodowego odpowiada za realizację programu dydaktycznego studiów I i II stopnia na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe", rozwój badań w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie i w zakresie nauki o stosunkach międzynarodowych, współpracę ze studentami zainteresowanymi problematyką bezpieczeństwa, w szczególności ze studenckim Kołem Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego UJ, a także za współpracę z interesariuszami zewnętrznymi działającymi w sektorze bezpieczeństwa narodowego, a także z partnerami zagranicznymi.

Wykład Kim Zetter o cyberzagrożeniach

Zakład Bezpieczeństwa Narodowego inauguruje cykl „Wykładów Otwartych” w bieżącym roku akademickim. Gościem Zakładu będzie Kim Zetter, która wygłosi wykład na temat: Stuxnet and Beyond: The Age of Digital Warfare. Wykład odbędzie się 11 października 2017 r. (środa), godz. 11:00-12:30, w sali 33, Rynek Główny 34.

 

Kim Zetter jest wielokrotnie nagradzaną dziennikarką śledczą i autorką książek. Od 1999 roku zajmuje się cyberbezpieczeństwem, bezpieczeństwem narodowym i hakerstwem. Publikowała najpierw w magazynie PC World, a ostatnio dla WIRED, gdzie od ponad dziesięciu lat pisze o bezpieczeństwie, cyberprzestępczości, cyberwojnie, nadzorze i wolnościach obywatelskich. Przez wiele lat ujawniła informacje o nadzorze NSA, WikiLeaks i hakerskim podziemiu. Trzykrotnie została wybrana przez dziennikarzy i specjalistów ds. bezpieczeństwa do dziesiątki najważniejszych amerykańskich dziennikarzy piszących o bezpieczeństwie. Uważana jest za jednego ze światowych ekspertów do spraw Stuxnetu, wirusa / robaka, który posłużył do sabotowania irańskiego programu nuklearnego. Na ten temat wydała książkę Countdown to Zero Day: Stuxnet and the Launch of the World's First Digital Weapon.

 

Wprowadzenie do tematyki wykładu:

 

W czerwcu 2010 r. pracownicy firmy informatycznej na Białorusi odkryli złośliwe oprogramowanie w komputerach w Iranie, które powodowały wielokrotne awarie maszyn. Początkowo myśleli, że to zwykły wirus. Gdy jednak, jak wgłębili się w badanie programu, odkryli tajemniczego robaka o niespotykanej złożoności. Wkrótce zorientowali się, że mają do czynienia z pierwszą na świecie cyfrową bronią. Stuxnet, jak nazwano ten program, nie był podobny do żadnego innego wirusa lub robaka zbudowanego wcześniej: zamiast po prostu zarażać docelowe komputery lub wykradać z nich informacje, wykroczył poza cyfrowy świat, aby dokonać rzeczywistego fizycznego zniszczenia urządzeń kontrolowanych przez komputery - w tym przypadku wirówki używane do wzbogacania uranu do celów irańskiego programu atomowego. Kim Zetter przedstawia historię planowania, przygotowania i wykrycia Stuxnetu, wyjaśnia, dlaczego atak był tak wyjątkowy i wyrafinowany. Omawia także implikacje i konsekwencje ataku oraz zastanawia się, dlaczego infrastruktura krytyczna na świecie jest podatna na tego typu atak cybernetyczny.

 

Analizy

Komentarze