Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

M. Kolaszyński, Instytucja stanów nadzwyczajnych w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
analizy

M. Kolaszyński, Instytucja stanów nadzwyczajnych w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

17.07.2020
Uregulowana w konstytucji z 1997 roku instytucja stanów nadzwyczajnych ciągle pozostaje niewykorzystana. Wystąpienie przesłanek stanu klęski żywiołowej w marcu 2020 roku nie budzi wątpliwości. Problem nie sprowadza się wyłącznie do wprowadzenia przez rząd quasi-stanu nadzwyczajnego z ominięciem postanowień konstytucji, co samo w sobie powoduje poważne konsekwencje dla ładu normatywnego i instytucjonalnego państwa. Przewidziana na wyjątkowe czasy instytucja stanów nadzwyczajnych nie była dotychczas traktowana z należytą uwagą. Zapomniano, że w praktyce może się ona sprawdzić tylko dzięki stałemu udoskonalaniu w stabilnych czasach. To sama konstytucja przesądza, że w momencie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego na zmiany jest już za późno. Warto o tym pamiętać na przyszłość.
więcej o M. Kolaszyński, Instytucja stanów nadzwyczajnych w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
P. Orłowski - Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej 2020
analizy

P. Orłowski - Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej 2020

24.05.2020
12 maja 2020 roku, prezydent RP Andrzej Duda podpisał nową Strategię bezpieczeństwa narodowego. Dokument w momencie podpisania zastąpił Strategię bezpieczeństwa narodowego z 2014 roku, która straciła moc obowiązującą. Nowa strategia jest dokumentem jawnym szczebla strategicznego, wyznaczającym ogólne kierunku rozwoju i aktywności państwa, celem utrzymania i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa narodowego, a także zdolności do reagowania na zaistniałe zagrożenia wewnętrzne i międzynarodowe. Konsekwencją podpisania strategii przez prezydenta RP będzie z pewnością opracowanie całego szeregu dokumentów jawnych oraz niejawnych, precyzujących mechanizmy funkcjonowania poszczególnych, opisanych w strategii, obszarów bezpieczeństwa narodowego.
więcej o P. Orłowski - Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej 2020
P. Orłowski - Siły specjalne w Afryce. Ćwiczenie „Flintlock”
analizy

P. Orłowski - Siły specjalne w Afryce. Ćwiczenie „Flintlock”

14.05.2020
Ćwiczenie sił specjalnych pod kryptonimem „Flintlock”, organizowane rokrocznie w Afryce, stwarza unikatowe możliwości rozwoju zdolności sił specjalnych państw NATO, państw partnerskich oraz afrykańskich państw-gospodarzy. Wymagające środowisko operacyjne, kategoria wyzwań, z którymi muszą mierzyć się siły specjalne w Afryce, czy wreszcie zdolności do przerzutu sił w rejon ćwiczenia  to wszystko stwarza możliwości sprawdzenia posiadanych zdolności oraz rozwoju nowych umiejętności, niemożliwych do przetestowania gdziekolwiek indziej na świecie. Autor stara się wykazać, że dla sił specjalnych Afryka stanowi specyficzne wyzwanie, wymagające odrębnego procesu przygotowania, planowania i prowadzenia operacji specjalnych.
więcej o P. Orłowski - Siły specjalne w Afryce. Ćwiczenie „Flintlock”