Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

M. Kolaszyński - Dwa światy? Demokratyczne zasady a realia działalności wywiadowczej
analizy

M. Kolaszyński - Dwa światy? Demokratyczne zasady a realia działalności wywiadowczej

01.03.2021
Czy państwo demokratyczne może pozwolić sobie na efektywnie działające służby wywiadowcze bez naruszania norm, procesów i instytucji samej demokracji? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Zasady demokracji liberalnej często stoją w opozycji do modi operandi wywiadów. Przykładów na to jest aż nazbyt wiele i można znaleźć je zarówno w demokracjach skonsolidowanych, jak i nieskonsolidowanych. Z jednej strony służby wywiadowcze (specjalne, bezpieczeństwa) mają potencjał destrukcyjny dla ustroju politycznego. Z drugiej strony są niezbędne dla zwalczania zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, które nie omijają państw demokratycznych.
więcej o M. Kolaszyński - Dwa światy? Demokratyczne zasady a realia działalności wywiadowczej
P. Orłowski - NAVAL SPECIAL WARFARE DEVELOPMENT GROUP (DEVGRU) − operacja uwolnienia Philipa Waltona
analizy

P. Orłowski - NAVAL SPECIAL WARFARE DEVELOPMENT GROUP (DEVGRU) − operacja uwolnienia Philipa Waltona

20.01.2021
30 października 2020 roku, amerykańskie siły specjalne przeprowadziły operację uwolnienia obywatela Stanów Zjednoczonych, Philipa Waltona. Uprowadzony w Nigrze, Walton przetrzymywany był przez grupę porywaczy na terytorium Nigerii grożących przekazaniu go w ręce ekstremistycznej organizacji terrorystycznej Boko Haram. Operacja została zaplanowana i przeprowadzona cztery dni od uprowadzenia. W oparciu o dostępne informacje jawnoźródłowe, niniejsza analiza jest próbą odtworzenia prawdopodobnego przebiegu operacji, a także zawiera zbiór wniosków z przygotowania i realizacji opisywanej operacji.
więcej o P. Orłowski - NAVAL SPECIAL WARFARE DEVELOPMENT GROUP (DEVGRU) − operacja uwolnienia Philipa Waltona
M. Kania - Konflikt w Etiopii: wojna domowa poza obiektywem świata
analizy

M. Kania - Konflikt w Etiopii: wojna domowa poza obiektywem świata

20.12.2020
Listopad 2020 roku wyznacza początek konfliktu zbrojnego między rządem Etiopii a północnym regionem Tigraju, który przekształcił się w wojnę domową. 4 listopada premier Abiy Ahmed Ali ogłosił publicznie rozpoczęcie ofensywy wojskowej po pierwszych atakach na federalną bazę wojskową w Tigraju, przeprowadzonych przez Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia (TPLF). Brak komunikacji z regionem spowodował rozproszenie informacji o przebiegu konfliktu, rodząc tym samym wiele pytań o trwające blisko cztery tygodnie działania wojskowe. Mimo ogłoszenia zwycięstwa przez premiera Abiy Ahmed Ali pod koniec listopada, pozostaje wątpliwość, czy obecna przewaga jest ostateczna. Trwający konflikt między rządem centralnym a TPLF, głęboko zakorzeniony w politycznym i społecznym krajobrazie Etiopii, będzie analizowany z różnych perspektyw, z naciskiem na wymiar polityczny, gospodarczy, etniczny i ideologiczny.
więcej o M. Kania - Konflikt w Etiopii: wojna domowa poza obiektywem świata